QMJHL Entry Draft: Round-By-Round Recap

draft
Round 1
#1 Saint John Sea Dogs  Joseph Veleno (C)
#2 Acadie-Bathurst Titan  Antoine Morand (F)
#3 Victoriaville Tigres  Maxime Comtois (F)
#4 Cape Breton Screaming Eagles  Shane Bowers (C)
#5 Val-d’Or Foreurs  Déreck Baribeau (G)
#6 Cape Breton Screaming Eagles  Peyton Hoyt (F)
#7 Halifax Mooseheads  Arnaud Durandeau (F)
#8 Rouyn-Noranda Huskies  Louis-Philip Côté (F)
#9 Saint John Sea Dogs  Alex D’Orio (G)
#10 Saint John Sea Dogs  Cédric Paré (F)
#11 Blainville-Boisbriand Armada  Antoine Crête-Belzile (D)
#12 Blainville-Boisbriand Armada  Joël Teasdale (C)
#13 Charlottetown Islanders  Shawn Boudrias (F)
#14 Shawinigan Cataractes  Jocktan Chainey (D)
#15 Rimouski Océanic  Alex-Olivier Voyer (F)
#16 Chicoutimi Saguenéens  Alexander Krief-Fleming (D)
#17 Chicoutimi Saguenéens  Jérémy Groleau (D)
#18 Drummondville Voltigeurs  William Poirier (F)
#19 Chicoutimi Saguenéens  Keenan MacIsaac (D)
Round 2
#20 Val-d’Or Foreurs  Cole Rafuse (F)
#21 Victoriaville Tigres  Simon Lefebvre (F)
#22 Cape Breton Screaming Eagles  Kyle Jessiman (G)
#23 Shawinigan Cataractes  Zachary Bouthillier (G)
#24 Blainville-Boisbriand Armada  Anthony Poulin (F)
#25 Gatineau Olympiques  Anthony Gagnon (F)
#26 Halifax Mooseheads  Walter Flower (D)
#27 Rouyn-Noranda Huskies  Félix Bibeau (F)
#28 Halifax Mooseheads  Ilya Putintsev (F)
#29 Moncton Wildcats  Michael Cyr (F)
#30 Sherbrooke Phoenix  Jason Imbeault (F)
#31 Baie-Comeau Drakkar  Yan Aucoin (D)
#32 Chicoutimi Saguenéens  Nicolas Guay (F)
#33 Blainville-Boisbriand Armada  Anthony Boucher (F)
#34 Chicoutimi Saguenéens  David Noël (D)
#35 Gatineau Olympiques  D’Artagnan Joly (F)
#36 Shawinigan Cataractes  Mikhail Denisov (G)
#37 Charlottetown Islanders  Matthew Welsh (G)
Round 3
#38 Baie-Comeau Drakkar  Adam Capanelli (F)
#39 Drummondville Voltigeurs  Nicolas Beaudin (D)
#40 Cape Breton Screaming Eagles  Sacha Roy (D)
#41 Acadie-Bathurst Titan  Jérome Gravel (D)
#42 Victoriaville Tigres  Jacob Lapierre (F)
#43 Val-d’Or Foreurs  Adam Cheezo (C)
#44 Halifax Mooseheads  Jordan Lepage (D)
#45 Rouyn-Noranda Huskies  Hugo Després (F)
#46 Blainville-Boisbriand Armada  Jacob Stewart (G)
#47 Gatineau Olympiques  Jeffrey Durocher (F)
#48 Halifax Mooseheads  Mathieu Charlebois (D)
#49 Shawinigan Cataractes  Tommy Cardinal (F)
#50 Cape Breton Screaming Eagles  Alexis Sansfaçon (D)
#51 Saint John Sea Dogs  Vincent Martineau (D)
#52 Moncton Wildcats  Michael O’Leary (LW)
#53 Charlottetown Islanders  Carl Gervais (F)
#54 Moncton Wildcats  Ethan Crossman (LW)
#55 Moncton Wildcats  Alex Lavoie (D)
Round 4
#56 Chicoutimi Saguenéens  Nicholas Cardone (F)
#57 Saint John Sea Dogs  Morgan Barron (F)
#58 Sherbrooke Phoenix  Logan Johnston (F)
#59 Acadie-Bathurst Titan  Kynan Berger (F)
#60 Rouyn-Noranda Huskies  William Cyr (D)
#61 Rimouski Océanic  Carson MacKinnon (F)
#62 Baie-Comeau Drakkar  Mathieu Paradis (G)
#63 Drummondville Voltigeurs  Samuel Gaumond (F)
#64 Acadie-Bathurst Titan  William Lemay-Champagne (F)
#65 Blainville-Boisbriand Armada  Shawn Miller (F)
#66 Sherbrooke Phoenix  Brock McLeod (F)
#67 Val-d’Or Foreurs  Médérik Racicot (D)
#68 Victoriaville Tigres  Antoine Lessard (F)
#69 Moncton Wildcats  Jonathan Aspirot (D)
#70 Québec Remparts  Derek Gentile (F)
#71 Gatineau Olympiques  Jacob Dumouchel (D)
#72 Chicoutimi Saguenéens  Zachary Lavigne (F)
#73 Rimouski Océanic  Charles-Édouard D’Astous (D)
Round 5
#74 Gatineau Olympiques  Simon Messier (D)
#75 Drummondville Voltigeurs  Charlie Lacombe (D)
#76 Blainville-Boisbriand Armada  Charles Robidas (D)
#77 Val-d’Or Foreurs  Alexi Payant (D)
#78 Charlottetown Islanders  Pierre-Olivier Joseph (D)
#79 Rimouski Océanic  Alexis Girard (D)
#80 Québec Remparts  Mikael Rudzick-Robidoux (F)
#81 Rouyn-Noranda Huskies  Nicolas Landry (D)
#82 Shawinigan Cataractes  Jérémy Fortin (F)
#83 Rimouski Océanic  Gabriel Morency (G)
#84 Victoriaville Tigres  Jack Cameron (D)
#85 Baie-Comeau Drakkar  Christopher Benoit (F)
#86 Moncton Wildcats  Jeremy McKenna (F)
#87 Sherbrooke Phoenix  Nicolas Roy (F)
#88 Cape Breton Screaming Eagles  Vincent Dubuc (G)
#89 Acadie-Bathurst Titan  Keegan Gauthier (F)
#90 Gatineau Olympiques  Jack Bliss (F)
#91 Rimouski Océanic  Maxim Trépanier (F)
Round 6
#92 Acadie-Bathurst Titan  Jake Ryczek (D)
#93 Drummondville Voltigeurs  Tristan Bérubé (G)
#94 Rimouski Océanic  Mathieu Lefebvre (D)
#95 Halifax Mooseheads  Joel Bishop (F)
#96 Sherbrooke Phoenix  Matthew Allen (C)
#97 Cape Breton Screaming Eagles  Drake Batherson (F)
#98 Halifax Mooseheads  Raphael Blais (G)
#99 Blainville-Boisbriand Armada  Thomas Éthier (F)
#100 Saint John Sea Dogs  Pierre-Luc Lurette (D)
#101 Charlottetown Islanders  Matthew Grouchy (C)
#102 Val-d’Or Foreurs  Simon Lafrance (F)
#103 Baie-Comeau Drakkar  Antoine Girard (C)
#104 Rimouski Océanic  Daniel Brassard (D)
#105 Moncton Wildcats  Jack Grant (G)
#106 Québec Remparts  Alexandre Larose (F)
#107 Saint John Sea Dogs  Marc McLaughlin (F)
#108 Drummondville Voltigeurs  Jérémy Côté (F)
#109 Moncton Wildcats  Matthew Waite (G)
Round 7
#110 Rimouski Océanic  Alexander Mella (LW)
#111 Drummondville Voltigeurs  Evan White (D)
#112 Gatineau Olympiques  Alexander Steeves (F)
#113 Chicoutimi Saguenéens  Nicolas Desgroseilliers (F)
#114 Gatineau Olympiques  Joakim Paradis (D)
#115 Baie-Comeau Drakkar  Louis Tardif (D)
#116 Halifax Mooseheads  Shawn Kennedy (F)
#117 Rouyn-Noranda Huskies  Jean-Christophe Gagné (D)
#118 Victoriaville Tigres  Félix Meunier (F)
#119 Saint John Sea Dogs  Ben Reid (F)
#120 Québec Remparts  Christain Huntley (D)
#121 Halifax Mooseheads  Ben Higgins (F)
#122 Val-d’Or Foreurs  Samuel Gagnon (G)
#123 Charlottetown Islanders  Dominik Reid (D)
#124 Moncton Wildcats  Adam Dawe (F)
#125 Blainville-Boisbriand Armada  Samuel Richard (D)
#126 Acadie-Bathurst Titan  Tanner Somers (G)
#127 Rimouski Océanic  Lucas Niezelski (D)
Round 8
#128 Rimouski Océanic  Mike Robinson (G)
#129 Shawinigan Cataractes  Simon Benoît (D)
#130 Rouyn-Noranda Huskies  Raphael Harvey-Pinard (F)
#131 Chicoutimi Saguenéens  Vincent Tremblay-Lapalme (F)
#132 Charlottetown Islanders  Ian Drysdale (F)
#133 Cape Breton Screaming Eagles  Logan O’Neil (F)
#134 Halifax Mooseheads  Denis Toner (D)
#135 Rouyn-Noranda Huskies  Marc-Antoine Dufour (G)
#136 Gatineau Olympiques  Tristan Béliveau (F)
#137 Québec Remparts  Matthew Pietroniro (F)
#138 Val-d’Or Foreurs  Frederick Denicourt-Fournier (D)
#139 Baie-Comeau Drakkar  Jordan Martel (RW)
#140 Sherbrooke Phoenix  Vincent Lampron (D)
#141 Shawinigan Cataractes  Ryan Ricketts (F)
#142 Gatineau Olympiques  William Basque (F)
#143 Saint John Sea Dogs  Kallum Muirhead (F)
#144 Shawinigan Cataractes  James Orr (D)
#145 Charlottetown Islanders  Andrew Murphy (D)
Round 9
#146 Acadie-Bathurst Titan  Marc-André Lecouffe (C)
#147 Val-d’Or Foreurs  Nicolas Ouellet (F)
#148 Chicoutimi Saguenéens  Marc-Antoine Gagné (F)
#149 Chicoutimi Saguenéens  Cedric Lavoie (D)
#150 Gatineau Olympiques  Jason-Dylan Moss (D)
#151 Baie-Comeau Drakkar  Isaiah Gallo-Demetris (F)
#152 Halifax Mooseheads  Cooper Jones (D)
#153 Rouyn-Noranda Huskies  Justin Miron (D)
#154 Saint John Sea Dogs  Ben Mirageas (D)
#155 Chicoutimi Saguenéens  Frederic Fillion-Gosselin (G)
#156 Rouyn-Noranda Huskies  Samuel Naud (D)
#157 Baie-Comeau Drakkar  Zachary St-Surin (D)
#158 Québec Remparts  Alec Richer (D)
#159 Saint John Sea Dogs  Ian Smallwood (D)
#160 Québec Remparts  Marc-Olivier Lantin (C)
#161 Blainville-Boisbriand Armada  Michael Kemp (D)
#162 Moncton Wildcats  Ethan DeStefani (RW)
#163 Rimouski Océanic  Dominic Cormier (F)
Round 10
#164 Cape Breton Screaming Eagles  Connor MacLeod (D)
#165 Drummondville Voltigeurs  Anthony Richard (F)
#166 Victoriaville Tigres  Antoine Boislard (G)
#167 Shawinigan Cataractes  Philippe-Olivier Riopel (F)
#168 Gatineau Olympiques  Nicolas Cloutier (G)
#169 Acadie-Bathurst Titan  Justin Guitard (D)
#170 Halifax Mooseheads  Ryan MacDonald (-)
#171 Cape Breton Screaming Eagles  Alex Zafonte (G)
#172 Saint John Sea Dogs  Thomas Morin (F)
#173 Gatineau Olympiques  Thomas Leggett (D)
#174 Sherbrooke Phoenix  Tristan Kleine-Fournier (F)
#175 Baie-Comeau Drakkar  Nicolas Ormon (D)
#176 Val-d’Or Foreurs  Mikael Emond (F)
#177 Acadie-Bathurst Titan  Vincent Duplessis (G)
#178 Shawinigan Cataractes  Simon Gravel (F)
#179 Blainville-Boisbriand Armada  Rémy Anglehart (C)
#180 Moncton Wildcats  Keith Petruzzelli (G)
#181 Rimouski Océanic  Wilson Forest (D)
Round 11
#182 Charlottetown Islanders  Jack Desroches (D)
#183 Drummondville Voltigeurs  Matthew Newbury (F)
#184 Victoriaville Tigres  Girolamo Miceli (C)
#185 Chicoutimi Saguenéens  Alexis Potvin (F)
#186 Victoriaville Tigres  Zachary Roy (D)
#187 Saint John Sea Dogs  Jonathan Mason (D)
#188 Halifax Mooseheads  Dallas Farrell (F)
#189 Rouyn-Noranda Huskies  Anthony Chicoine (F)
#190 Saint John Sea Dogs  Alexandre Lafreniere (F)
#191 Charlottetown Islanders  Johnny Foley (F)
#192 Sherbrooke Phoenix  William Lachapelle (F)
#193 Baie-Comeau Drakkar  Kevin Lamontagne (F)
#194 Val-d’Or Foreurs  Thomas Boily (D)
#195 Shawinigan Cataractes  Vincent Senez-Allaire (RW)
#196 Drummondville Voltigeurs  Charles Ouellet (F)
#197 Blainville-Boisbriand Armada  Brandon Brunet (F)
#198 Moncton Wildcats  Kevin Gignac (D)
#199 Rimouski Océanic  Maxim Fournier (G)
Round 12
#200 Charlottetown Islanders  Zachary Thususka (F)
#201 Baie-Comeau Drakkar  Logan Drevitch (LW)
#202 Victoriaville Tigres  Jeremy Mayer (D)
#203 Baie-Comeau Drakkar  Christian LeSueur (RW)
#204 Gatineau Olympiques  Vincent Milot-Ouellet (F)
#205 Cape Breton Screaming Eagles  Michaël Marleau (F)
#206 Halifax Mooseheads  Kirklin Allen (G)
#207 Rouyn-Noranda Huskies  Jérémy Diotte (D)
#208 Saint John Sea Dogs  Matthew O’Leary (D)
#209 Charlottetown Islanders  Elio Di Meo (F)
#210 Sherbrooke Phoenix  Derek Osik (F)
#211 Québec Remparts  Matthew Quercia (F)
#212 Saint John Sea Dogs  William Hardy-Murray (G)
#213 Shawinigan Cataractes  Jakob Breault (F)
#214 Québec Remparts  Samuel Cardinal (G)
#215 Blainville-Boisbriand Armada  Benjamin Belanger (D)
#216 Acadie-Bathurst Titan  Aaron Brisebois (F)
#217 Rimouski Océanic  Brett Thorne (D)
Round 13
#218 Acadie-Bathurst Titan  Creighton Sanipass (F)
#219 Drummondville Voltigeurs  Max Sauve (F)
#220 Victoriaville Tigres  Dario Latessa (G)
#221 Chicoutimi Saguenéens  Matt Gosiewski (C)
#222 Gatineau Olympiques  Pier-Olivier Lacombe (D)
#223 Cape Breton Screaming Eagles  Jake Gresh (D)
#224 Halifax Mooseheads  Marc-Olivier Gilbert (F)
#225 Rouyn-Noranda Huskies  Chris Brown (F)
#226 Saint John Sea Dogs  Samuel LeBlanc (F)
#227 Charlottetown Islanders  Ian Murphy (F)
#228 Sherbrooke Phoenix  Félix Joubert (D)
#229 Québec Remparts  Jeremy Gauthier (F)
#230 Val-d’Or Foreurs  Reilly Walsh (D)
#231 Shawinigan Cataractes  Xavier Pouliot (D)
#232 Québec Remparts  Etienne Verrette (D)
#233 Blainville-Boisbriand Armada  Michael Young (D)
#234 Moncton Wildcats  Brodie MacArthur (F)
#235 Rimouski Océanic  Mikael Legare (D)
Round 14
#236 Acadie-Bathurst Titan  Patrick Dawson (D)
#237 Drummondville Voltigeurs  Casey Carreau (F)
#238 Victoriaville Tigres  Brendan Casey (D)
#239 Chicoutimi Saguenéens  Charlie Kelleher (F)
#240 Gatineau Olympiques  Marc-Éric Bourque (D)
#241 Cape Breton Screaming Eagles  Avery Warner (F)
#242 Halifax Mooseheads  Matthew Fawcett (F)
#243 Rouyn-Noranda Huskies  Michael Callahan (D)
#244 Saint John Sea Dogs  William Aubry (F)
#245 Charlottetown Islanders  Dennis Cesana (D)
#246 Sherbrooke Phoenix  Jérémie Thibault (F)
#247 Québec Remparts  Ismaïl Prudent (D)
#248 Val-d’Or Foreurs  Eric Esposito (LW)
#249 Shawinigan Cataractes  Jayson Dobay (D)
#250 Québec Remparts  Jack Hoey (F)
#251 Blainville-Boisbriand Armada  Patrick Harper (C)
#252 Moncton Wildcats  Doug D’Arnall (F)
#253 Rimouski Océanic  Antoine Dufort-Plante (C)

Source: Elite Propsects – www.eliteprospects.com

Share